História podlahovky: Ako fungovalo plošné vykurovanie v minulosti?
Vedeli ste, že plošné sálavé systémy vykurovania nie sú výdobytkom modernej doby? Ich história je naozaj bohatá a najstarší systém podlahového vykurovania bol vynájdený už 5000 rokov pred našim letopočtom.
Všetky cesty vedú do Ríma
Ľudia vždy hľadali spôsoby, ako si užívať teplo domova čo najkomfortnejším spôsobom. Aj keď najstaršie pozostatky podlahového vykurovania boli nájdené v Kórei a datujú sa až 5000 p.n.l., za otcov a šíriteľov podlahovky sú považovaní Rimania. Rozšírili ju 500 rokov p.nl. vynálezom hypokaustov – systémom dutín pod podlahou, cez ktoré prúdili dymové spaliny z ohniska a ohrievali tak podlahu a následne aj celé miestnosti. Tento systém vykurovania sa stal veľmi obľúbený a využíval sa napríklad aj v Dikleciánových kúpeľoch.
Hypokaust – ukážka systému (zdroj Curriculum Visions)
Sálavé teplo vo svete
Za kolísku podlahového vykurovania tak môžeme považovať východnú Áziu a tiež starý Rím. V ázijských krajinách sa práve vďaka nemu ustálil zvyk vyzúvať si vnútri topánky a sedávať na podlahe. Historické vykurovanie možno nájsť aj v našich končinách, aj keď v menšej miere, napríklad na hrade Vranov. V Európe však k veľkému rozmachu sálavého vykurovania došlo až neskôr v 18. storočí. Nemci ním vykurovali veľké výrobné haly či múzea a položili základy stenovému plošnému vykurovaniu.
Počiatky moderných sálavých systémov
Časom dutiny boli dutiny pod podlahou nahradené systémom kanálikov. Stále však bol systém plošného vykurovania využívaný najmä vo veľkých budovách a nositeľom tepla bol dym. Potýkal sa aj s viacerými problémami – podlahu bolo potrebné nahriať na príliš veľké teploty aby ohriala miestnosť a regulácia bola takmer nemožná. Práve z dôvodu príliš vysokej teploty podlahy sa začali plošné systémy umiestňovať aj do stien či stropov.
K rozšíreniu do obytných budov došlo až v 20. storočí. Angličan Barker navrhoval a realizoval systémy plošného vykurovania, v ktorých bola nositeľom tepla voda. Tieto systémy sa dokonca využívali aj v prvých panelových domoch. Keď sa však prešlo k hromadnej výstavbe, tak sa od plošných sálavých systémov upustilo, nakoľko spomaľovali výstavbu.
Doba plošného vykurovania
Dnešné systémy plošného vykurovania si vďaka moderným technológiám už poradili so všetkými problémami minulosti. V porovnaní s klasickým systémom vykurovania poskytujú aj viac výhod: rozkladajú teplotu rovnomerne, sú šetrné k ľudskému zdraviu, sú úspornejšie a ich regulácia je jednoduchá a rýchla.
Spoznajte ďalšie aj výhody moderného systému plošného vykurovania Gabotherm. Neposkytujeme len jednotlivé komponenty. Systém Gabotherm vytvára komplexný systém, ktorý bez akýchkoľvek kompromisov spĺňa aj najnáročnejšie kritéria.
Systém plošného vykurovania a chladenia Gabotherm – najvyšší štandard v oblasti nízkoteplotných sálavých systémov